Category: Quick Tips
-
Getting the Garden Started
My days are as jammed packed as ever and I didn’t manage to get seeds started this years… So I packed up my daughter and headed to our favorite local nursery Flower World to snag up some starts 🙂 I just have two garden boxes in the yard for veggies right now… I’m waiting for…
-
Macaroni Kid Cherry Valley Article
This is my second month of contributing to Macaroni Kid Cherry Valley… I just love being able to connect with other local families in our community. Â I choose to speak about my all time favorite bread recipe Amish White Bread… Here’s what I had to say… As a Mother of 4 I use to find…
-
Are you Organized??
I finally had had it! Â I have two cupboards for my spices and baking stuff (minus the laundry room that stores my bulk items) Well I finally had had it with my spice cabinet… I couldn’t get into the cabinet without something falling down at me… or it would take me 5 minutes to find…
-
New Tool
Yesterday my Husband took the boy out to the Hobby Shop to get some more parts for their RC cars… I thought I’d tag along… Glad I did because there was a Bed Bath & Beyond next door! Â Its always fun for me to check out all the utensil and baking goodies… I ended up…
-
National Tortilla Chip Day
Did you know its National Tortilla Chip Day today!? Sounds like a good reason to celebrate the chips with Homemade Tortilla Chips tonight! Try putting together some of these recipes tonight or any other night to go along with … Cheap Chicken Tacos Chicken Enchiladas Quick & Easy Guacomole Enjoy… And Happy National Tortilla Chip Day!
-
Flour
I buy my Flour 25 lbs to 50 lbs at a time… Its a huge $$$ saver for me! Â Typically you head down to your local grocery store and you pay about $5 for a 5 lb bag of flour… If you buy it in bigger bulk the price goes down dramatically! Â I bought my…
-
Yeast
This is a great tip if your like me and you make all your own breads or even want to start making some of your own! Â A little jar of yeast will run you $7 plus dollars at the grocery store ( You can maybe make 4 loaves out of it)… Buy it 2 pounds…
-
No Brown Apples 🙂
My boys use to complain their apples are brown by the time lunch came around! Â Here’s a great tip to keep them looking fresh … and keeping fresh snacks in the kid’s lunch boxes! My 4 year old was in charge of supplying fresh fruit for their Valentine’s Party! Â Normally I’m just cutting up one…